Nem kell rosszra(a címben szerepló szó szlenges értelmére) gondolni. Sőt! Bár amit a svájci FAST (Fibre Access By Sewage Tube) nevű cég kitalált, nem is spanyol viasz, de azért érdemes a megemlítésre.
Ugyanis olyan robotokat fejleszt és gyárt, amelyek speciálisan a városi csatornarendszerben való közlekedésre hivatottak. Ennek pedig egyetlen oka van, és az nem a dugulás-elhárítás: a robotok kábelt fektetnek le. Nagynyomású fúvókáik révén megtisztítják a terepet az esetleges szennyeződésektől, aztán kapcsokkal hozzárögzítik a csatornacső falához a vezetéket.
Így nézki a már említett "jószág".
De, hogy ez miért is jó?
Roppant egyszerű. A digitális hálózatok kábelalapú kialakításánál elsősorban nem is a hálózati eszközökbe való beruházás vagy a nyersanyagok megvásárlása jelenti a legköltségesebb tényezőt, hanem a kábelek földbe való beásása. Hogy azok védve legyenek a különféle káros hatásoktól(pl fagykár). Ráadásul, ehhez komoly mennyiségú földet is kell megmozgatni. Nem épp egy olcsó mulatság. Együtt jár a környék rendjének megbolygatásával, tucatnyi munkás koordinálásával.
Itt lép képbe a svájci FAST cég: robotjai a csatornákba leereszkedve képesek úgy kihúzni a nagy adatátviteli sebességet kínáló optikai kábeleket, hogy ahhoz minimális mértékben van szükség emberi beavatkozásra, ráadásul megszűnik a föld kiásásának szükségessége. A szennyvízelvezető rendszer ugyanis már rendelkezésre áll: a csatornák legmagasabb pontjára pedig akár több sornyi kábelt is lehet fektetni anélkül, hogy az jelentősen befolyásolná (vagyis rontaná) annak vízelvezető képességét.
Az eljárás tehát jóval költséghatékonyabb a hagyományos kábelezéshez viszonyítva, másrészt gyorsabb rendszerkiépítést is jelent. Nem meglepő, hogy Nagy-Britanniában már 2006 óta kísérleteznek hasonló technikával; sőt, 2008-ban Bournemouth városának vezetése bejelentette, hogy 100 megabites hálózatot építenek ki a településen. Ezzel a város ki is érdemelte a Fibercity elnevezést.
Forrás: www.terminal.hu