Az egyértelmű, hogy régi nyomtatott dokumentumokat - és itt nemcsak a könyvekre kell gondolni, hanem mindenre amit valaha kinyomtattak - na meg a régi kéziratokat megőrzik a múzeumok, könyvtárak és levéltárak. Vagy az eredetit, vagy a másolatot.
Na de. Itt nem erről, hanem egy sokkal nagyobb és nehezebb feladatról van szó!(bár a "fizikai" dokumentumok megőrzése sem egyszerű feladat) Magának az internetnek a megőrzéséről! Ahogyan azt sejteni lehet, ez bizony nem kis kaliberű feladat, ennek ellenére (vagy éppen ezért?) akadt rá jelentkező.
1996-ban indult el az Internet Archive nevű szolgáltatás, mely immáron közel 85 milliárd(!) webhelyet mentett el ezidáig. Ám előbb-utóbb minden könyvtár kinővi a heylét, így a Wayback Machine is túllépi hamarosan a kapacitását(3 petabyte). Egész egyszerűen azért, mert havonta megközelítőleg 100 terabyte-tal nő az elmentendő oldalak mennyisége. Ám a plussz adattárolókat (2 petabyte, a már elhangzott számok alapján el se merem képzelni, hogy ez mennyi adat lehet), nem "csupán" hozzácsatolják a meglévőkhöz.
A Sun Microsystems közlése szerint a Wayback Machine új szerverközpontba költözik, ahol Sun Fire x4500 szerverek, és az azon futó Solaris 10 operációs rendszerek szolgálják ki az érdeklődőket. Moduláris kialakításának köszönhetően tizedannyi idő alatt jöhetett létre ez a rendszer, egy „átlagos” adatbázis-központtal összehasonlítva. Másodpercenként 500 kérelmet lesz képes kezelni a héten lezajló költözés után a Web-adatbázis, amelyen nem csak weblapokat, hanem képeket, szoftvereket, filmeket, könyveket és videoklipeket is tárolnak.
Érdekesség, hogy az Internet Archive gyűjteményét tükrözik a Bibliotheca Alexandrina adattárába. Az Egyiptomban található Alexandria város új könyvtára hasonló funkciót szolgál, mint az ókori: a felgyűlt tudást hivatott elérhetővé tenni az érdeklődők és az utókor számára, még akkor is, ha az eredeti valamilyen katasztrófából követően megsemmisülne.
És végül itt egy kép a már említett könyvtárról.
Forrás: